Treeningu eelised

Järjest enam on tõendeid, mis näitavad, et on palju kaalukaid põhjuseid, miks alustada liikumist igas vanuses ja isegi siis, kui oled haige või rase. Tõepoolest, teadlased õpivad, et trenn on tegelikult parim ravim. Ei ole ühtegi tabletti, mis oleks lähedal oma mõjuga sellele, mida treenimine suudab organismiga teha ja isegi kui selline tablett oleks, siis oleks see väga kallis ravim. 

Küll võib mõni toidulisand nagu kaseiin aidata treeningute efektiivsust tõsta ja aadressilt https://www.mrbiceps.ee/kataloog/spordilisad/aminohapped/arginiin-aakg/ on leitav südamele ja lihastele kasulik arginiini nimeline toidulisand. Millised on aga treeningu eelised, mille peale esmapilgul ei tulekski?

Sa võid muutuda õnnelikumaks

Arvukad uuringud näitavad, et mitut tüüpi treeningud, alustades kõndimisest kuni jalgrattasõiduni, parandavad inimeste enesetunnet ja võivad isegi leevendada depressiooni sümptomeid. Treening käivitab ajus kemikaalide nagu serotoniini, norepinefriini, endorfiinide, dopamiini vabanemise, mis vaigistavad valu, parandavad tuju ja leevendavad stressi. Aastaid on peaaegu eranditult räägitud treenimise füüsilistest eelistest ja oleme paljuski ignoreerinud regulaarse aktiivsuse psühholoogilisi ja emotsionaalseid eeliseid.

Treening on sinu ajule suurepärane

Treening on seotud väiksema depressiooni, parema mälu ja kiirema õppimisega. Uuringud näitavad ka, et treenimine on praeguse seisuga parim viis Alzheimeri tõve ennetamiseks või edasilükkamiseks, mis on paljude inimeste jaoks suur hirm.

Teadlased ei tea täpselt, miks treening muudab aju struktuuri ja funktsiooni, kuid see on aktiivse uurimistöö valdkond. Siiani on teadlased avastanud, et treening parandab ajus verevoolu, soodustades uute veresoonte ja isegi uute ajurakkude kasvu.

Treenimine võib aeglustada vananemist

On tõestatud, et treening pikendab eluiga kuni viie aasta võrra. Mõõduka intensiivsusega treening võib aeglustada rakkude vananemist. Kui inimesed vananevad ja nende rakud jagunevad üha uuesti ja uuesti, muutuvad nende telomeerid ehk kromosoomide otstes olevad kaitsekatted lühemaks. 

Et näha, kuidas trenn telomeere mõjutab, võtsid teadlased enne ja pärast 45-minutilist statsionaarse jalgrattaga sõitmist 10 tervelt inimeselt lihasbiopsia ja vereproovid. Nad leidsid, et treening suurendas telomeere kaitsva molekuli taset, aeglustades lõpuks aja jooksul nende lühenemist. Seega näib, et treening aeglustab rakutasandil vananemist.

Treening muudab sinu naha tervemaks

Aeroobsed treeningud kiirendavad nahas verevoolu, seega võimaldades organismil tarnida sinna rohkem hapnikku ja toitaineid, mis parandavad naha tervist ja aitavad isegi haavadel kiiremini paraneda. Seetõttu peaksid inimesed vigastuste korral võimalikult kiiresti liikuma hakkama mitte ainult selleks, et lihased ei atrofeeruks, vaid ka selleks, et tagada nahale hea verevarustus. Treeni piisavalt kaua ja lisad nahale ka rohkem veresooni ja pisikesi kapillaare, mis omakorda parandab naha tervist ja välimust.

Treening võib aidata sul raskest haigusest taastuda

Isegi väga jõuline treening võib tegelikult sobida erinevate krooniliste haigustega inimestele, alates diabeedist kuni südamepuudulikkuseni. See on uus mõtlemine, sest aastakümneid soovitati teatud haigustega inimestel mitte treenida. Nüüd teavad teadlased, et palju rohkem inimesi saab ja peaks treenima. Hiljutine enam kui 300 kliinilise uuringu analüüs avastas, et isegi insuldist taastuvatel inimestel aitas treening veelgi tõhusamalt taastuda.

Sinu rasvarakud vähenevad

Keha kasutab energiaallikana nii süsivesikuid kui rasvu. Kuid pärast järjepidevat aeroobset treeningut hakkab keha paremini põletama rasva, mille energiaks muutmiseks on vaja palju hapnikku. Üks treeningu eeliseid on see, et meie südame-veresoonkonna süsteem muutub tugevamaks. Nii et suudame rohkem rasva energiaallikana metaboliseerida. Selle tulemusena vähenevad sinu rasvarakud, mis toodavad aineid, mis põhjustavad organismis kroonilist põletikku.