5 nippi, kuidas külmal ajal maja soojana hoida

Kuidas teha kindlaks, et kodu püsiks soojana? Selleks on mitmeid nippe. Kuidas maja soojust säilitab, oleneb mitmetest faktoritest. Näiteks hoone soojapidavusest ja soojusisolatsioonist, küttesüsteemi efektiivsusest ning muudest teguritest. Kõigi asjaoluduega mis tekitavad soojakadusid, kaasneb alati ka kulu küttele. Mõnes majas on näiteks raskusi keldri või pööningu soojana hoidmisel. See võib aga tähendada täiendavat soojakadu maja teistes ruumides. Käesolevas artiklis toome välja lihtsaid nippe, kuidas külmematel kuudel kodu mõnusalt soe hoida ja sellest tulenevalt ka küttekuludelt säästa.

1. Paigaldage termostaat

Termostaat reguleerib teie kodu kütteelementi, mis on tõhus vahend tubades temperatuuri hoidmiseks ja reguleerimiseks. Selle asemel, et kodu kütteelementi käsitseda iga kord, kui majast lahkute või kui koju tagasi jõuate, on soovitatav termostaat programmeerida vastavalt sellele, millal te kodus viibite ning millal mitte. See aitab tõhusalt hoida teie küttearved kontrolli all. Kui te nädala sees päevasel ajal kodus ei viibi, võite oma termostaati seadistada järgneva näite põhjal:

Hommikul 6.00 – 9.00 = 20 kraadi
Päeval 9.00 – 17.30 = 16 kraadi
Õhtul 17.30 – 23.00 = 20 kraadi
Öösel 23.00 – 6.00 = 16 kraadi

Loomulikult tuleb seejuures arvestada ruumide temperatuuri muutumise inertsiga. Hea soojapidavuse korral on temperatuuri muutused aeglased ja temperatuur ei jõua kindlasti öisel ajal langeda 16 kraadini.

Sellegipoolest, kui öine soovitatud temperatuur tundub teile veidi jahe, kohandage seadeldis vastavalt enda soovile ja mugavusele. Mitmed uuringud on aga näidanud, et magamine just jahedas temperatuuris tagab parema une ning isegi soodustab ainevahetust. Näiteks on unemeditsiini teadlane Christopher Winter märkinud, et magamiseks sobivaim temperatuur on just 15 – 19 kraadi.

2. Pange põrandale vaip

Plaaditud põrandad ja korralikult soojustamata puitpõrandad võivad neil kõndides jalad ära külmetada. Samuti võib nende kaudu tekkida kuni 10% soojuskadu. Selle probleemi lahendamiseks asetage maha vaibad – te tunnete erinevust koheselt.

3. Hoidke radiaatorid vabad

Veenduge, et teie radiaatorid ei oleks kaetud millegagi, mis võib takistada soojuse liikumist tuppa. Näiteks, kui radiaatorid jäävad kardina taha, takistab kardin sooja liikumist ruumi. Sama tekib ka radiaatorite ette asetatud mööbliga või pesuga mis on kuivama riputatud radiaatori peale või ette. Et soe saaks vabalt tuppa liikuda, hoidke oma radiaatorid vabad.

4. Külma õhuvoolu ehk konvenktsiooni takistamine

Külmadel kuudel on soe õhk hoones vähem tihedam, kui külm õhk väljas. Selle tõttu on tihedamal õhul ehk külmal õhul kalduvus lekkida hoone alumisse ossa, tõugates sooja õhku ülesse ning sealtkaudu majast välja. Sõltuvalt ehitise konstruktsioonist on sellisel õhuvoolul palju abivahendeid: liftišaht, prügišaht, trepikojad ja õhuvahe fassaadi vahel. Selline efekt intensiivistub kõrgemates hoonetes. Mida kõrgem on hoone, seda suurem on temperatuuride erinevus ning seda suurem on liikumapanev jõud. Sellise õhuvoolu takistamiseks tuleb probleemsed kohad üle vaadata ning võimalusel need kohad ja avad sulgeda. Kui teil on korsten ja te ei kasuta seda, veenduge kindlasti, et selle suitsulõõr oleks suletud. Avatud korstnad võivad imeda soojuse otse teie kodust välja. See on ka üks suurimaid probleeme avatud kaminatega ruumides – suur soojuskadu korstna kaudu. Kui teil on kodus lahtine kamin, võite kaaluda sellele klaasukse ette paigaldamist. Kõige tavapärasemad “kurjategijad” on aknad ja uksed. Õhuvoolu testimiseks võite süüdata küünla ning sellega mööda maja ringi kõndida, hoides seda akende ja uste läheduses. Kui küünal väreleb, võib teil seal olla pragu. Käega katsudes võite tunda külma õhku. See võib tunduda väikese ja ebaolulise tuulepraona, kuid soojakadu läbi selle prao on suur. Eriti siis, kui neid pragusid majapeale on mitmeid. Maja halva konstruktsiooni korral võib selliseid tuulepragusid olla ka mujal kui uste ja akende juures.

5. Heitke pilk oma laeventilaatorile

Kui teie kodus on laeventilaator, siis ilmselt külmadel kuudel ei kasuta seda mitte keegi. Sellegipoolest on paljudel laeventilaatoritel olemas “talve” seade, mis muudab ventilaatori pöörlemise ümber nii, et see liigub päripäeva, mitte vastupäeva. Kuna soojus liigub alati ülespoole, suunab päripäeva pöörlev ventilaator lae all oleva soojuse tagasi alla ja jaotab ruumis õhu ühtlasemalt. See meetod on eriti soovitatav siis, kui teil on kõrged või kallutatud laed. Mõned eksperdid ei usu, et see meetod on efektiivne, kuna ventilaator võib õhku jahutada, kuid proovige seda väikese kiirusega järele.

Lõppkokkuvõtteks, kui teil on külm, tuleb eelkõige maja asemel iseenda soojas olemise eest hoolitseda. Vahetage voodilinad ja tekid välja paksemate ja soojemate vastu, rüübake kuuma teed ning tõmmake jalga villased sokid!

Kui arvate, et need nipid ei ole piisavad, siis tasuks ehk mõelda maja fassaadi soojustamisele. Marmoroc fassaadiga võite säästa küttekuludest kuni 40%.