Kuidas endale valida sobivaid potte ja panne?

Koju kööginõude komplekti valimine ja ostmine pole lihtne. Kaubamärkide arv näib kasvavat iga päevaga, pottide ja pannide valik on tohutu ning materjalid on erinevad alates roostevabast terasest, malmist, alumiiniumist lõpetades vasest kööginõudega.

Selleks, et pannid oleksid toiduvalmistamise juures sulle rõõmuks ja sinu valitud potid sobiksid just täpselt sinu vajadustega, peaksid nende ostmisel mõningaid asjaolusid silmas pidama. Siin on sulle mõned näpunäited, mida tuleks kööginõusid valides meeles pidada.

Soojusjuhtivus

Mõned metallid on paremad soojusjuhid kui teised. Näiteks vask on eriti hea soojusjuht, samas roostevaba teras aga mitte. Mida parem on soojusjuhtivus, seda ühtlasemalt sinu toit valmib. See tähendab ka seda, et kui keerad pliidil kuumust üles või alla, reageerivad vasest kööginõud temperatuuri muutusele palju kiiremini kui roostevabast terasest kööginõud.

Hind

Summa, mille maksad oma kööginõude eest, on tõenäoliselt alati üsna määravaks teguriks valiku osas, mida lõpuks ostad. Kööginõude puhul kehtib siiski üks hea rusikareegel, et tuleks osta endale parim komplekt, mida saad rahaliselt endale lubada.

Vastupidavus

Teatud tüüpi kööginõud säilitavad oma hea välimuse ja kestavad kauem kui teised. Roostevaba terast peetakse materjalina selles osas üheks parimaks valikuks.

Materjalide reageerimine

Mõned metallid reageerivad teatud toiduainetega. Näiteks alumiiniumil on kalduvus reageerida tomatite ja muude happeliste roogadega. See tähendab, et sinu toit võib osa metallist endasse imada. Seega ole kööginõude valikuga ettevaatlik ja veendu, et olete teadlik iga toote ja materjali puhul selle erinevate toiduainetega reageerimise omadustest.

Hooldus

Kui eelistad oma kööginõusid igal õhtul läikima lüüa, et need head välja näeksid, siis pead arvestama, kui palju hooldust on vaja, et hoida oma potid ja pannid puhtana. Vasest ja malmist kööginõud nõuavad üldiselt puhtana hoidmiseks üsna palju puhastamist, samas kui roostevaba terast on tavaliselt veidi lihtsam hooldada.

Mõned üldised näpunäited

Kööginõude komplekti ostmine on tavaliselt palju odavam kui erinevate komplekti osade tükkhaaval ostmine. Aga jällegi, kui sa ei kavatse kõiki erinevaid komplekti osasid kasutada, siis kaalu, kas komplekt on sinu raha väärt.

Lõpliku otsuse tegemine selle kohta, kas soovid materjalina kasutada roostevaba terast, malmi, vaske või alumiiniumi, on tõesti sinu isiklik otsus, mille peaksid tegema sinu toiduvalmistamisele kulutatava aja, oskuste ja rahaliste võimalustega arvestades.

Igakülgse paindlikkuse, kasutatavuse ja hinna huvides oleksid roostevabast terasest potid ja pannid parim valik. Kuid sellel materjalil on ka üks suur puudus. See ei juhi soojust väga hästi ja kui oled mures ühtlaselt küpsetatud toidu pärast, on soojusjuhtivus väga oluline. 

Lahenduseks on kööginõud, mis koosnevad mitmest erinevast metallist. Seega otsi näiteks roostevabast terasest kööginõusid, mille põhjas on vase- või alumiiniumikiht. Vasest põhjaga roostevabast terasest kööginõud on üldiselt kallimad kui alumiiniumist põhjaga nõud, kuid nende eeliseks on parem soojusjuhtivus.

Võta kööginõude valimisel endale aega ja osta parim toode, mida saad endale lubada. Kui järgid oma pottide ja pannide hooldamisel tootja juhiseid saad preemiaks aastatepikkuse nauditava toiduvalmistamise kogemuse.