spordiennustus

Murrangulised ajad e-spordis?

Endine ESPN, NFWL Network’i juht asub Activision Blizzard e-spordi etteotsa. Kas murrangulised ajad e-spordis? Steve Bornstein, ESPN ja NFL Network endine tegevdirektor ja Major League Gaming endine president on asunud juhtima Activision Blizzard’it, kus luuakse uus osakond, mis keskendub e-spordile.

„Ma olen e-spordiga olnud seotud juba väga pikka aega,“ ütles Polygonile Mike Sepso, kes on MLG üks asutajatest ja endine president. „Ma olen aastaid teinud koostööd Acitivisioni ja Blizzardiga ning olen alati end lugenud nende suureks fänniks. Kui meeskond pakkus mulle sellist võimalust, siis tundus see mulle kui väljakutse, mille käigus on võimalik väga paljut saavutada.“

Sepso, kelle uueks ametikohaks on asepresident veel nimetus osakonnas, ütles et ta alustas tööd Activision Blizzard’is umbes kuu tagasi.

Uus osakond on Activision Blizzardi uus haru, asudes seega Activision Publishing ja Blizzard Entertainment kõrvale. Ei firma ega ka Sepso polnud nõus laskuma uue osakonna e-spordi alase töö detailidesse.

Veelgi täpsemalt öeldes, siis nad keeldusid kommenteerimast sedagi, kas pikaajaline eesmärk on üksnes firma juba olemasolevate e-spordialaste tegevuste toetamine või kogunisti iseseisva liiga loomine. Nad vaid lubasid, et rohkem detaile avalikustatakse tulevikus.

Bornstein, kes on uue osakonna president, alustas karjääri ESPNis, aidates neil määratleda oma vaatajaskonda ja seda ka laiendada. Bornsteini juhtimise all alustas ESPN mitmete uute kanalite, raadiojaama ning ajakirjaga. Sel ajal suutis telekanal võita ka 59 Emmy auhinda ning 57 Cable Ace auhinda.

2003. aastal liikus Bornstein edasi NFL Networki, muutes selle enim levinud spordikanaliks läbi terve ajaloo. Esimese kahe tegutsemiskuu jooksul võitsid nad esimese Spordi Emmy.

„Eelmisel aastas lõi Activision Blizzard meelelahutussüsteemi, mida vaatas ja mängis üle maailma rohkem kui 150 miljonit inimest ja seda enam kui 13 miljardi tunni jagu – see jätab enda varju kõik teised spordialad,“ ütles Bornstein oma avalduses. „Ma usun, et kui juttu on tuleviku võimalustest, on e-sport traditsioonilise spordi suurim konkurent. Kui juttu on tuleviku võimalustest ning rääkides reklaamist, piletimüügist, litsentsidest, sponsorluslepingutest ja kaubandusest, siis on värskel alal tohutu arenguruum. Ma olen väga rahul, et mul on võimalus arendada Activision Blizzard’i liidripositsiooni veelgi kaugemale.“

Uudised tulevad ajal, kui e-sport tervikuna jätkab kasvamist ja kui tavameedia seisab silmitsi raskustega, kuidas seda teiste spordialade kõrvale sättida. Alles eelmisel aastal ütles ESPNi praegune president, John Skipper, et e-sport ei ole sport.

„See pole sport – see on võistlus. Male on võistlus. Kabe on võistlus,“ ütles Skipper Re/code’s Code/Media Series: New York konverentsil, kui tal paluti kommenteerida Amazoni 1 miljardi dollari väärtust Twitchi tehingut.

Olenemata tollasest e-spordi ilmselgest kõrvaleheitmisest, alustas ESPN 2014. aasta juulis koostööd Valve’ga, et tuua eetrisse ülisuur e-spordi võistlus: The International 2014. Varasemalt samal aastal tõi ESPN2 eetrisse Blizzard Entertainment’i Heroes of the Dorm e-spordi ürituse. Rohkem kui 6000 mängijat 460 erinevast koolist osalesid Heroes of the Storm turniiril, et võita ihaldusväärne peaauhind – tasuta õpingud nende valitud koolis. Eesti suurim e-spordi ürituste sari on näiteks TTÜ e-sport.

Päev pärast Heroes of the Dorm saadet ütles ESPN raadio tuntud saatejuht Colin Cowherd, et ta pigem loobub saatejuhi tööst, kui et kommenteeriks arvutimänge või kui arvutimängu turniir peaks jõudma ESPN2’st ESPN’i.

Mul ei olnud võimalust uurida Bornsteinilt tema arvamust e-spordile tehtavate väljakutsete osas, nii et küsisin Sepsolt, kas tema arvates on tavameedia valmis selleks, et suhtuda e-sporti kui päris sporti. Eestis saab panustada e-spordile TonyBetis.

„Ma arvan, et tavaspordimeedia on selleks juba valmis,“ kommenteeris Sepso. „Heroes of the Dorm oli ESPN2’s, Call of Duty oli üks osa X-Games’ist ja tekkimas on aina rohkem ja rohkem erinevaid näiteid. See on paratamatu, et üksikud töötajad ja ka raadiotähed võivad muutustele vastu seista, kuid ma usun, et üldises mõttes mõistab kogu tavameedia, et tegu on olulise turuosaga, mis aina kasvab.“

Olenemata sellest, kas tavameedia suudab nad vastu võtta või mitte, tundub e-spordi kasv hetkel vähemalt peatumatu ja paratamatus, et ühel päeval võib e-sporti vaadata kõrvuti jalgpalli, korvpalli ja pesapalliga, on aina tõenäolisem.

Eelmisel aastal oli League of Legends meistrivõistlusel rohkem kui 27 miljonit pealtvaatajat, mis asetaks selle Sports Media Watch arvates aasta vaadatuimate spordiürituste seas 21. kohale. Activision Blizzard’il on pikk ajalugu ka e-spordi maailmas.

Starcraft on televisioonis näidatava e-spordi eelkäija ning BlizzCon’il toimuvad finaalid mitmetes mängudes: StarCraft 2, World of Warcraft, Heroes of the Storm ja Heartstone. Call of Duty meistrivõistlused on e-spordis suurimad konsoolivõistlused ja tootjafirma avalikustas just plaani Call of Duty World League loomiseks.

„Meie mängijate, nende oskuste ja pühendumise austamine on oluline osa meie e-spordi algatustes,“ kommenteeris Activision Blizzard’i tegevdirektor Bobby Kotick. „Ei ole olemas paremaid juhte, kui Steve ja Mike. Steve’l on olemas ainulaadne kogemus spordikanalite loomisel ja tema innovaatiline lähenemine ESPN’is ja NFL Network’is on muutnud kogu maailmas seda, kuidas sporti kogetakse. Mike’i ettevõtlik visioon on aidanud meil muuta sõna „e-sport“ millekski, mida kasutatakse üle maailma igapäevaselt ning tal on suurepärane positsioon, et seda veelgi edasi viia.“

Sepso usub, et e-sport on praegu oma läbimurdepunktis.

„Ma usun, et meil on suurepärane võimalus, ja ma ütlen seda, toetudes Blizzard’i ja Activision’i e-spordialasele ajaloole. Ma usun, et meie mängude pagas on parim kogu maailmas ning meie juhtkond teab, et e-spordil on oluline roll firmade edasiviivas arengus.

Pärast 13aastast ränka tööd e-spordi maailmas… see uus võimalus juhtida Activision Blizzardit seninägematul rajal, on lõpmatult põnev. Ma usun, et e-spordil pole kunagi olnud nii häid võimalusi, kui praegu.“